Cryptocurrency Prices by Coinlib

آربیتراژ در ارزهای دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

ehsanchekani

New member
این روزها سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شدیدا رونق گرفته و عده زیادی از مردم، بخشی از پس‌انداز و حتی درآمد خود را برای کسب سود بیشتر، روانه بازار ارزهای دیجیتال می‌کنند. یک تریدر حرفه‌ای، با نظارت بر قیمت ارزهای دیجیتال و شناخت روش‌های تریدینگ مختلف می‌تواند به سودهای خوبی برسد. آربیتراژ (Arbitrage) یکی از همین روش‌ها در ارزهای دیجیتال است که امروز می‌خواهیم به طور کامل به شرح آن بپردازیم.

پیش از توضیح کامل این موضوع که آربیتراژ چیست، بهتر است بدانید که آربیتراژ یکی از شیوه های کسب سود از بازارهای مختلف است که از گپ قیمت(گپ همان شکاف قیمتی در بازار بورس است) در بازار استفاده کرده و به طور کلی یک معامله بدون ریسک (Risk Free) محسوب می‌شود.

از آنجایی که آربیتراژ، پتانسیل بالایی برای کسب سود دارد و باعث ورود زیان به سرمایه اشخاص نمی‌شود، یک فرصت استثنایی برای درآمدزایی محسوب می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید با سازوکار آربیتراژ و شیوه های سودده معاملاتی در بازارهای دیجیتال آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه ما باشید.

آربیتراژ (Arbitrage) چیست؟

در علم اقتصاد، آربیتراژ این‌گونه تعریف می‌شود:"بدست آوردن سود از تفاوت قیمت یک دارایی در میان بازارهای مختلف" از این رو، شما می‌توانید با خریدن یک دارایی در یک مکان و فروش همان دارایی در جایی دیگر و با قیمتی بالات، سود خوبی بدست آورید.

حال ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که آربیتراژ در دنیای ارزهای دیجیتال به چه معنا است؟ درواقع، این مفهوم در بازار ارزهای دیجیتال هیچ تغییری نمی‌کند و این دارایی شما است که تغییر می‌کند. به عبارت دیگر، دارایی شما در اینجا، ارزهای دیجتالی است که در دست دارید.

پس آربیتراژ ارز دیجیتال، همان دریافت سود از اختلاف قیمت یک ارزدیجیتال مانند بیت کوین بین دو یا چند صرافی می‌باشد. این در حالی است که تریدرها یا معامله گرها، ارز دیجیتال مورد نظرشان را از یک صرافی با پایین‌ترین قیمت می‌خرند و در مرحله بعد، آن را به یک صرافی با بالاترین قیمت می‌فروشند و اینگونه تریدرها با استفاده از گپ یا شکاف قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی های مختلف، به بالاترین سود ممکن می‌رسند.

مهم ترین دلایل تفاوت قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال در صرافی ها​

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جهانی است و صرافی‌های ارز دیجیتال بیشماری در سراسر جهان وجود دارند. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتال با یک قیمت ثابت، در کل جهان معامله نمی‌شوند. حتی جالب است بدانید که این اختلاف قیمت در ابعاد یک کشور نیز وجود دارد. گاهی اوقات اتفاقاتی در بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد که باعث می‌شود تفاوت قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف، بیشتر از حالت عادی باشد. از این رو، تریدرهای حرفه‌ای و با تجربه که منتظر چنین فرصت‌های طلایی هستند، دارایی خود را آربیتراژ می‌کنند.

مثالی ساده و ملموس از آربیتراژ​

در حقیقت مثال‌های فراوانی برای سود آربیتراژی وجود دارد که همه ما با آن برخورد داشته ایم و از بازار سهام گرفته تا خرید و فروش مواد غذایی، تمام معاملات به شیوه سود آربیتراژی انجام می‎شوند. به عنوان مثال، تریدرها سکه تمام بهار آزادی را با قیمتی پایین (مثلا 10 میلیون تومان) از یک طلافروشی خریداری کرده و با قیمتی بالاتر (مثلا 11 میلیون تومان) به طلافروشی دیگری می‌‎فروشند. آن ها در ازای خرید و فروش هر یک عدد سکه طلا، مبلغی معادل یک میلیون تومان سود بدست می‌آورند که به آن سود آربیتراژی گفته می‌شود.

آشنایی با انواع آربیتراژ​

با توجه به توضیحاتی که راجع به سود آربیتراژی دادیم، متوجه این موضوع شده‌اید که اگر یک رمز ارز، در تمام بازار دارای قیمت یکسان باشد، دیگر خرید و فروش آن منطقی نبوده و سود آربیتراتژی نیز بدست نخواهد آمد. پس تریدرها باید بتوانند با هوشمندی، رمز ارزهای قیمت پایین را خریده و به بالاترین قیمت بفروشند. این در حالی است که تریدرها باید با انواع آربیتراژ نیز آشنا باشند، پس در ادامه به توضیح 3 نوع آربیتراژ موجود می‌پردازیم.

آربیتراژ ساده (Simple arbitrage)​

آربیتراژ ساده، در واقع ساده‌ترین نوع معاملات آربیتراژی محسوب می‌شود. در اینجا تریدرها، ارز دیجیتال را از یک صرافی ارزان قیمت خریده و به صرافی که گران تر است، می‌فروشند و این‌گونه سود آربیتراژی بدست می‌آورند.

آربیتراژ مثلثی (Triangular arbitrage)​

در آربیتراژ مثلثی یا آربیتراژ سه جانبه، تریدرها با بیشتر از دو نوع ارز دیجیتال سروکار خواهند داشت و این اتفاق هنگامی رخ می‌‎دهد که بین 3 ارز دیجتال در بازار اختلاف قیمت وجود دارد و نرخ مبادله هر سه ارز، با یکدیگر مساوی نیست.

فرصت‌های آربیتراتژی مثلثی بسیار محدود هستند و بهتر است بدانید که آن دسته از تریدرهای فعال در این نوع آربیتراژ، دارای سیستم های کامپیوتری پیشرفته و همینطور برنامه های خودکارسازی انجام این‌گونه معاملات هستند. برای درک بهتر این مورد به مثال زیر توجه کنید:

آقای x قرار است که با 3 رمز ارز تتر، اتریوم و بیت کوین این نوع آربیتراژ را انجام دهد. او ابتدا، در ازای پرداخت تتر، بیت کوین می‎خرد، سپس بیت کوین را با اتریوم مبادله می‌کند. در نهایت او اتریوم را تبدیل به تتر کرده و با پرداخت مقدار بسیار کمی کارمزد، سود خالص خوبی بدست می‎‌آورد.

آربیتراژ پوشش نرخ بهره (Price convergence arbitrage)​

آربیتراژ پوشش نرخ بهره، آربیتراژ پوششی سرمایه‌گذاری نیز نامیده می‌شود و روشی است که توسط آن، تریدرها می‌‎توانند به سود بدون ریسک دست یابند. شیوه کار در این نوع آربیتراژ نیز به صورت زیر می‌باشد:

  1. خرید یک قرارداد آتی
  2. تبدیل کردن ارز دیجیتال خریداری شده به یک ارز دیجیتال دیگر در صرافی A
  3. فروش ارزدیجیتال دوم در مقابل تحویل مبلغ معامله به ارز دیجیتال اولیه
  4. بازپرداخت خرید اصلی با استفاده از قرارداد آتی

بزرگترین ریسک های تهدید کننده معامله در آربیتراژ​

فرصت‌های آربیترارژی در بازار ارزهای دیجیتال همچون سایر فرصت های بازاهای سرمایه گذاری مختلف، با ریسک‌های گوناگونی روبرو است که از آن جمله می‌‎توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • فرصت های آربیتراژی در رمز ارزها به راحتی در دسترس افراد قرار نمی‌گیرند چرا که تریدرهای بسیار زیادی در این بازار برای کسب سود بیشتر وجود دارند و ما بعضا شاهد هجوم تریدرها در برخی از معاملات هستیم.
  • در برخی مواقع، عملا امکان هیچ گونه معامله ای در بازار رمز ارزها وجود ندارد این در حالی است که ارزهای دیجیتال دچار کاهش یا افزایش شدید قیمتی شده و در نتیجه امکان خرید و فروش را از معامله گرها سلب می‎کند.
  • انجام تراکنش و تأیید تراکنش معاملات ارزهای دیجیتال، باید همزمان با انجام معامله صورت پذیرد در حالیکه در اغلب معاملات این دو فرایند، تا چندیدین روز به تعویق می‌افتند و این امر، یک ریسک برزگ محسوب می‎شود.
  • اعلام یک خبر بزرگ جهانی، تغییر یکباره قیمت رمز ارزها، احتمال وجود تخمین های اشتباه نیز از دیگر ریسک هایی است که در این بازار وجود دارد.

صرافی او ام پی فینکس (ompfinex) مکانی امن برای انجام مبادلات ارزی در ایران​

با توجه به آنچه راجع به سود آربیتراژی و ریسک های موجود در بازار ارزهای دیجیتال گفتیم، بهتر است به این نکته مهم نیز اشاره کنیم که اگر قصد معامله و کسب سود در بازار ارزهای دیجتال را دارید؛ هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال برای انجام آربیتراژ توجه کنید که که حجم معاملاتی صرافی موردنظر بالا باشد.

از سوی دیگر، صرافی هایی را انتخاب کنید که در فروش رمرز ارزهای خود، قیمت پاییین تری داشته اما آگاه باشید که قیمت پایین، به معنای اعتبار کامل صرافی نیست و چه بسیار از افرادی که با اعتماد کامل به چنین صرافی هایی، سرمایه خود را از دست داده اند.

او ام پی فینکس، یکی از امن‌ترین و بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران است که بستر بسیار مناسب و امنی را برای انجام معاملات گوناگون ارزی آن هم در شرایط تحریم های شدید برای کشور، فراهم کرده است. علاوه بر آن، اعتبار این صرافی موجب شده تا حجم معاملاتی بالایی را نیز ایجاد نماید.

این پلتفرم کاملا ملی که در بستر بلاکچین مشغول به فعالیت می‎باشد؛ اولین و تنها پلتفرم با قابلیت بازار معاملات آزمایشی (دمو) در ایران است و از سوی دیگر، با فعال بودن در 24 ساعت شبانه روز و پشتیبانی آنلاین 24 ساعته، بهترین سرویس های ممکن را در اختیار شما کاربران عزیز قرار داده و در سریع ترین زمان ممکن نیز، نیازهای شما در بازار رمز ارزها را مرتفع می‌کند.

منبع: https://nabzebourse.com/fa/news/34065/what-is-arbitrage-in-crypto
 
بالا