Cryptocurrency Prices by Coinlib

Keon

Active member
fe91ff5dca94e8653653fffc12849b87.png
ردیفعنوانتوضیحات
1نام ارزدیجیتالTRON
2نماد ارزدیجیتالTRX
3خالق ارز دیجیتالجاستین سان Justin Sun
4سال راه اندازی2017
5قابلیت استخراجندارد
TRON یک اکوسیستم قوی بلاکچین یا زنجیر بلوکی است که دنباله روی فلسفه "تمرکز زدایی از اینترنت" بوده و توسط توسعه دهنده گان بلاک چین در سراسر جهان طراحی شده و توسعه یافته است. محصولات زیادی از جمله زنجیره عمومی، کیف پول مشتری، اپلیکیشن های غیر متمرکز (DAPPs) و غیره در اکوسیستم TRON دخیل می باشند. این محصولات روابط تنگاتنگی با یکدیگر داشته و با هم ثبات کل اکوسیستم را پشتیبانی می کنند.

زنجیره عمومی TRON​

1. مرور اجمالی

زنجیره عمومی TRON یک شبکه بلاکچین غیر متمرکز است که بر پایه پروتکل های TRON پیاده سازی شده و به عنوان هسته اکوسیستم TRON عمل می کند که در 25م جون سال 2018 راه اندازه شده است. فعالیت های زیادی از جمله صدور دارایی های رمزنگاری شده، اعمال و به راه اندازه DAPP، شرط و رای برای بهره ها، انتقال دارایی ها و غیره را می توان توسط زنجیره عمومی TRON انجام داد.

در حال حاضر، زنجیره عمومی TRON یکی از امن ترین سیستم های زنجیره عمومی موجود می باشد. دلیل ممتاز بودن این سیستم، اجرای بلاکچین روی یک محیط شبکه غیر متمرکز است که در آن ساخت و ذخیره سازی داده ها وابسته به فرد یا سازمان بخصوصی نبوده و تضمین می کند که کریپتوگرافی یا رمزنگاری، هیچ گاه تغییری در داده ها ایجاد نمی نماید.

به لطف کد و معماری بخوبی طراحی شده، زنجیره عمومی TRON، از بهینگی و ثبات بیشتری در عمل نسبت به سایر زنجیره های عمومی بهره می برد.

2. وضعیت کنونی

اکوسیستم TRON، در نشریه اصلی TRON، برای خود یک نقشه راه ده ساله در نظر گرفته است.

 • هجرت 2017.8 الی 2018.12
 • سفر طولانی 2019.1 الی 2020.6
 • سفر بزرگ 2020.7 الی 2021.7
 • آپولو 2021.8 الی 2023.3
 • ستار ترک 2023.4 الی 2025.9
 • ابدیت 2025.4 الی 2027.9
طراحی سطوح بالایی سیستم و پروتکل های زنجیره عمومی در بخش "هجرت" انجام گرفت.
اودیسه یا "سفر طولانی" مرحله حیاتی در توسعه عملی زنجیره عمومی TRON در مقیاس بزرگ می باشد. چندین نسخه کلیدی وجود دارند که عبارتند از:

 • زنجیره عمومی TRON (نسخه آزمایش شبکه(، اودیسه v1.0
 • زنجیره عمومی TRON (نسخه اصلی شبکه(، اودیسه v2.0
 • ماشین مجازی TRON (TVM)، سازگار سازی کامل قراردادهای اتریوم، اودیسه v3.0
 • پایگاه داده های داخلی مموری به منظور دسترسی به داده های عمومی TRON، اودیسه v3.2
 • پشتیبانی از چند امضایی و مدیریت اختیار حساب، اودیسه v3.5
 • اضافه کردن RocksDB به عنوان یک موتور داده زیربنایی جدید، اودیسه v3.5.1
 • سازوکار مشوق جدید و غیر متمرکز، اودیسه v3.6.5
 • سازوکار اجماع TPos جدید، سفر بزرگ v4.0
توسعه زنجیره عمومی TRON به سطح "سفر بزرگ" یا Great Voyage رسیده است.
3. معماری

زنجیره عمومی TRON، طراحی ماژولار بسیار انتزاعی را ممکن می سازد. این زنجیره سیستم را به چندین ماژول اصلی یا هسته شامل شبکه زیر بنایی، ذخیره داده ها، اجماع، فعال ساز معامله، TVM و لایه رابط اپلیکیشن تقسیم می کند.

معماری زنجیره عمومی TRON​

شبکه زیر بنایی

ماژول شبکه زیر بنایی یک مجموعه از سیستم های پاسخ پیام قابل تنظیم و کارآمد است، که بر اساس یک چهارچوب شبکه با کارایی بالا به نام Netty ساخته شده است.

خود ماژول شبکه زیربنایی شامل دو ماژول جدا از هم، تحت عناوین ارتباطات گره و کشف گره می باشد.
کشف گره بر اساس الگوریتم Kademlia انجام می شود، که الزامات کشف گره را در محیط های شبکه غیر متمرکز برآورده ساخته و می تواند با استفاده از مجموعه ای از سازوکارهای درجه بندی گره ها، در برابر حملات اکلیپس و ویچ ایستادگی نماید.

ماژول ارتباطات گروه از TCP به منظور انتقال داده ها استفاده می کند. بر این اساس، یک مکانیسم پاسخ ثبت پیام قابل تنظیم و قابل انعطاف روی لایه تجاری طراحی شده است.

ذخیره داده​

ما یک ماژول دخیره داده طراحی کرده ایم که می تواند از قابلیت های بازگشت سریع و پایگاه داده داخل مموری به منظور تغییر سریع بلاکچین پشتیبانی نماید. این قابلیت ها منعکس کننده اوج پیگیری و تمرکز زنجیره عمومی TRON روی عملکرد می باشد.

ما همچنین محصول دیگری به نام پایگاه داده ChainBase منتشر کرده ایم که بر اساس طراحی رابط ممتاز ماژول ذخیره داده ها می باشد. این پایگاه داده از تعویض موتورهای داده بین LevelDB و RocksDB و همچنین توسعه موتورهای داده شخصی سازی شده پشتیبانی کرده که تنها برای اجرا و پیاده سازی مجموعه رابط و اینترفیس مربوطه ضروری است.

اجماع یا Consensus​

در حال حاضر زنجیره عمومی TRON از DPOS به عنوان الگوریتم اجماع استفاده می کند که تا حداکثر 2000 TPS را مقدور می سازد.

به منظور به حداکثر رساندن پتانسیل زنجیره عمومی، بلاک ها تحت عناوین بلاک های تثبیت شده و بلاک های تثبیت نشده طبقه بندی می شوند. این امر کاستی های تئوری CAP در سیستم های توزیع یافته را کاهش داده و بیشترین توجه را به دسترسی پذیری و ثبات داده ها معطوف می نماید.

بلاک های تثبیت شده را نمی توان به عقب باز گردانید. بلاک تثبیت نشده حاوی جدیدترین داده های مربوط به معاملات می باشند. گره های کامل خدمات کاوش داده را برای هر دو نوع از بلاک ها فراهم کرده تا نیاز های متنوع کاربران را پوشش دهند.

ما یک سازوکار ممتاز حاکم روی زنجیره ای را طراحی کرده ایم که مربوط به پیاده سازی های الگوریتم های DPOS می باشد. نمایندگان فوق العاده یا Super representatives(SRs) و شرکای نمایندگان فوق العاده (SRPs) می تواند درخواست های رای دادن برای پیشنهادات را شروع نمایند. پس از رای گیری، به منظور تعیین تاثیر گذاری یک پیشنهاد، تمامی رای ها از SRs ها شمارش می شوند.

یک پیشنهاد می تواند شامل اصلاحاتی در پارامترهای بلاک چین، باز کردن ویژگی های جدید و یا غیره باشد. مکانیسم یا سازوکار پیشنهاد می تواند در هنگام به روز رسانی یک بلاک چین مانع از راه اندازی های متعدد یک گره شود که به نوبه خود بهینگی اجماع را بهبود بخشیده و کانالی را برای نظارت انجمن یا کامیونیتی فراهم می نماید.

رهبری و مدیریت روی زنجیره ای و سازوکار مشوق​

از طریق انتخابات غیر متمرکز، زنجیره عمومی TRON می تواند دو نقش را ایجاد نماید: نماینده فوق العاده (SR) و شریک نماینده فوق العاده (SRP)، که این نقش ها در رهبری روی زنجیره ای مشارکت می کنند. یک SR/SRP می تواند مکانیسم رای گیری برای پیشنهادات را آغاز نموده و SR/SRP های دیگر نیز می توانند نظر خود را راجب به پیشنهادات از طریق رای دادن ارایه دهند، که این امر غیر متمرکز بودن کامل رهبری بلاک چین را تضمین می نماید.

زنجیره عمومی TRON، از یک مکانیسم دقیق و بهینه مشوق بهره می برد که می تواند خود شکوفایی بلاکچین را ارتقا دهد. SR ها دارای قدرت بسته بندی معاملات، تولید بلاک ها یا بلوک ها و بدست آوردن مشوق های تولید بلاک می باشند. SR ها و شرکای SR ها بر اساس رای های که دریافت می کنند پاداش گرفته و در همان حال، رای دهندگان معمولی نیز می توانند سهمی از پاداش ها را برای رای دادن به SR ها و شرکای SR ها دریافت نمایند. مقدار مشوق شفاف بوده و فرایند تقسیم نیز به طور کامل غیر متمرکز می باشد.


ادامه در قسمت بعدی...
 
بالا