Cryptocurrency Prices by Coinlib

الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

maxuse

Member
image_2021-05-21_213333.jpg
تریدرها اغلب تمایل دارند نیم‌نگاهی به نمودار قیمت بیندازند و نبض بازار را در دست بگیرند. وقتی که بازار روندی نزولی دارد و ناگهان در این میان سه کندل متوالی سبز رنگ می‌شوند، یعنی الگوی سه سرباز سفیدپوش ظاهر شده که از صعودی شدن روند ارز دیجیتال مد نظر ما حکایت دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) آشنا کنیم و نحوه تشخیص آن را توضیح دهیم.

three white soldiers pattern

الگوی سه سرباز سفید به چه معنا است؟

این الگوی شمعی از نوع صعودی است که برای پیش‌بینی تغییر جهت بازار در شرایطی که روند نزولی است به کار می‌رود. این الگو از سه کندل متوالی با بدنه‌ای بلند تشکیل شده که هر کندل در بدنه واقعیِ (Real Body) کندل قبلی باز می‌شود و بالاتر از سقف کندل قبلی بسته می‌شود. این کندل‌ها نباید سایه‌های خیلی بلندی داشته باشند و بهتر است در شرایط ایده‌آل در بدنه واقعی کندل پیشین باز شوند.

الگوی سه سرباز چه چیزی را نشان می‌دهد؟

کندل‌های سه‌گانه الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) بیانگر تغییری قدرتمند در احساسات بازارهای سهام، کالا، ارز و رمزارز است که پرایس اکشن را بر نمودار قیمت نمایش می‌دهد. هنگامی که یک کندل با سایه‌ای کوچک یا بدون سایه بسته می‌شود، به این معنی است که خریداران موفق شده‌اند در این دوره قیمت را بالای محدوده نگه دارند. اصولاً خریداران در هر سه دوره، رالی (بهبود قیمت پس از یک دوره کاهشی قیمت) انجام می‌دهند و قیمت در بالاترین محدوده قرار می‌گیرد. علاوه بر این ممکن است این الگو پیش از یک الگوی شمعی بازگشتی دیگر مانند الگوی دوجی (Doji) تشکیل شود.

تصویر زیر نمونه‌ای از الگوی سه سرباز سفید است که در نمودار قیمت یک سهم (VanEck Vectors Fallen Angel High Yield Bond) نمایش داده شده است.

three white soldiers pattern


پیش از آنکه الگوی سه سرباز سفید ظاهر شود و روند آن را تغییر دهد، این سهم طی چند هفته در روند نزولی قدرتمندی قرار گرفته بود. این الگو نشان می‌دهد که بهبود و افزایش قیمت ادامه خواهد داشت اما تریدرها پیش از تصمیم‌گیری، عوامل دیگری را هم لحاظ می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است این سهم به سطوح مقاومت برسد یا حجم معاملات آن کاهش یابد.


three white soldiers pattern


مثال نحوه ترید با الگوی سه سرباز سفید

از آنجایی که سه سرباز سفید (Three White Soldiers) یک الگوی تصویری صعودی است، لذا به عنوان نقطه ورود و خروج بازار به کار می‌رود. تریدرهایی که در موضع فروش قرار دارند، می‌توانند با رؤیت این الگو از موضع خود خارج شوند و تریدرهایی هم که در انتظار روند صعودی به سر می‌برند، الگوی سه سرباز سفید را به چشم نقطه ورود به بازار ببینند.

هنگام معامله با الگوی سه سرباز سفید باید توجه کنید که حرکات شدید قیمت می‌تواند موقتاً وضعیت اشباع خرید ایجاد کند. به عنوان مثال، شاخص قدرت نسبی (RSI) ممکن است به بالای سطح 70 برود. در بعضی موارد در پی الگوی سه سرباز دوره کوتاهی از تثبیت قیمت (رنج) ایجاد می‌شود اما در کوتاه‌مدت و میان‌مدت صعودی می‌ماند. ممکن است حرکت صعودی قیمت به سطوح مقاومتی برسد و قبل از آنکه به حرکت خود ادامه دهد، تثبیت قیمت را تجربه کند.

three white soldiers pattern

تفاوت الگوی سه سرباز سفید با الگوی سه کلاغ سیاه

الگوی کندلی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows) درست برعکس سه سرباز سفید است. سه کلاغ سیاه از سه کندل متوالی با بدنه‌ای بلند تشکیل شده که هر کندل در بدنه واقعی (Real Body) کندل قبلی باز می‌شود و پایین‌تر از کندل قبلی بسته می‌شود. در الگوی سه سرباز وضعیت روند از نزولی به صعودی تغییر می‌کند، حال آنکه در الگوی سه کلاغ سیاه شرایط برعکس است و روند از حالت صعودی به نزولی تبدیل می‌شود. می‌توان از حجم معاملات برای تأیید هر دو الگو استفاده کرد.

three white soldiers pattern

محدودیت های الگوی سه سرباز

این امکان وجود داردکه سه سرباز سفید طی دوران تثبیت قیمت (Consolidation) یا رنج (بی‌روند) بازار ظاهر شود و به جای آنکه جهت حرکت قیمت تغییر کند، به مسیر خود ادامه دهد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در تشخیص الگوی سه سرباز سفید زیر نظر بگیرید، میزان حجم معاملات است. هر الگویی که حجم معاملات کمی داشته باشد قابل تردید است؛ زیرا در چنین وضعیتی رفتار بازار به جای آنکه برآیند رفتار افراد بسیار باشد، از افراد معدودی متأثر است.

تریدرها برای غلبه بر این محدودیت‌ها، این الگو را در کنار سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین متحرک و نوارهای بولینگر (Bollinger Band) استفاده می‌کنند. به عنوان مثال اگر این الگو در یک سطح حمایتی تشکیل شود و حجم بالای معاملات نیز آن را تأیید کند، می‌توان وارد پوزیشن خرید شد ولی اگر حجم معاملات مورد تأیید نباشد، می‌توان طی چند مرحله وارد معامله شد یا می‌توان منتظر ماند تا الگو با یکی از روش‌ها تأیید شود.

سخن پایانی​

الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) نوعی الگوی صعودی تصویری است که با ظاهر شدن در نمودار قیمت یک ارز دیجیتال نشان می‌دهد که روند بازار صعودی خواهد شد. اهمیت این الگو در آن است که می‌تواند به عنوان یک چراغ راهنما نقطه ورود و خروج را برای تریدرها تعیین کند و از آنجا که تشخیص و استفاده از آن ساده است، می‌تواند در تمامی بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای دیجیتال به کار رود.

الگوی سه سرباز سفید در واقع انعکاسی از تغییر احساسات بازار است.
الگوی سه کلاغ سیاه درست عکس الگوی مذکور است و در واقع نمایانگر سه کندل متوالی نزولی است که از نزولی شدن روند خبر می‌دهد و در حالت صعودی اتفاق می‌افتد. استفاده از این الگو بی‌اشکال نیست و در مواردی می‌تواند گمراه‌کننده باشد؛ مانند زمانی که بازار بی‌روند است و این الگو ظاهر می‌شود و قیمت بی آنکه تغییر جهت دهد، به مسیر خود ادامه می‌دهد. توصیه می‌شود از این الگو در کنار سایر اندیکاتورها از جمله اندیکاتور حجم معاملات برای تأیید استفاده شود.
 
بالا