Cryptocurrency Prices by Coinlib

تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)

maxuse

Well-known member
image_2021-05-21_213333.jpg

قیمت بیت کوین در هفته اخیر نوسانات شدیدی را به خود دید و در حالی که تا قیمت ۵۲,۸۴۹ دلار صعود کرده بود، به یک‌باره با افت شدیدی مواجه شد و تا محدوده ۴۳ هزار دلار ریزش کرد. به نظر می‌رسد دلیل اصلی این ریزش، رفتار هیجانی افراطی در بازار معاملات دارای اهرم بوده است.

اما بررسی بازار معاملات آتی و داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد روند چشمگیر انباشت و هولد بلندمدت کوین‌ها، همچنان دست‌نخورده باقی مانده است. با وجود افت بیش از ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین بعد از فشار فروش بازار در ماه مه (اردیبهشت)، افزایش قیمت از ۲۹ هزار دلار تا ۵۲ هزار دلار و در نهایت اصلاح قیمت از ۵۲ تا ۴۴ هزار دلار، رفتار هودلرها نشان می‌دهد که آنها بدون توجه به این نوسانات شدید قیمتی، همچنان سرمایه‌گذاری خود را ادامه می‌دهند.

این هفته به کمک مقاله‌ای از گلاسنود، اتفاقات بازار معاملات بااهرم که به افت شدید قیمت منجر شد و همچنین پویایی در عرضه درون‌زنجیره‌ای بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

نمودار قیمت بیت کوین در سه ماه اخیر
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)


بازار مشتقات؛ عامل اصلی ریزش قیمت بیت کوین

در گزارش آنچین هفته قبل دیدیم که رشد تعداد قراردادهای باز در بازار آتی (Futures) و نسبت مثبت قراردادهای بدون سررسید چگونه بر نرخ تامین بودجه بیت کوین و اتریوم تاثیر می‌گذارد.

این موضوع خطر معاملات آتی با اهرم‌های بسیار بالا را بر قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. سه‌شنبه هفته گذشته شاهد فشار فروش قابل‌توجهی در بازار بودیم و قیمت بیت کوین در عرض یک ساعت حدود ۱۰ هزار دلار ریزش کرد. این اتفاق باعث شد بسیاری از معاملات لانگ لیکویید شوند، اما بعد از آن بازار به ثبات نسبی رسید و هفته آرامی را پشت سر گذاشت.

در ریزش اخیر، از مجموع ۱۳.۴ میلیارد دلار معامله آتی باز بدون سررسید، حدود ۴ میلیارد دلار (معادل ۳۰ درصد)، در حدود یک ساعت بسته شد. در ادامه هفته، مبلغ قراردادهای باز بدون سررسید در حدود ۹.۴ میلیارد دلار باقی ماند.

معاملات آتی باز بدون سررسید بیت کوین
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)
با توجه به معیار نسبت لیکویید معاملات لانگ (LLD)، متوجه می‌شویم که قبل از فشار فروش ناگهانی سه‌شنبه هفته قبل، بازار معاملات آتی شاهد لیکویید شدن موقعیت‌های شورت بود که منجر شد قیمت تا بالاتر از ۵۲ هزار دلار صعود کند. در آن برهه، لیکویید شدن معاملات شرت، ۸۰ درصد از کل لیکوییدهای بازار معاملات آتی را شامل می‌شد.

بلافاصله پس از این اوج، روند به سرعت برعکس شد و سهم معاملات لانگ از کل معاملات لیکوییدشده به بیش از ۶۸ درصد رسید و این اتفاق به سقوط ۱۰ هزار دلاری قیمت بیت کوین منجر شد.

سهم موقعیت‌های لانگ از کل موقعیت‌های لیکوییدشده
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)
با آغاز ریزش ناگهانی قیمت بیت کوین، برخی از معامله‌گران سعی کردند با خروج از موقعیت‌های خود از دارایی‌هایشان محافظت کنند که این موضوع به نوسانات شدید در بازار قراردادهای اختیار منجر شد. این امر به رویه‌ای معمول در سال جاری تبدیل شده است و وقتی بازار نزولی می‌شود، فعالیت معامله‌گران در بازار قراردادهای اختیار افزایش می‌یابد.

بعد از وقفه نسبی در حجم معاملات اختیار در ماه‌های اردیبهشت تا تیر، در هفته‌های اخیر این معیار در حال بازیابی و بازگشت به سطوح پیش از اردیبهشت بوده است، تا جایی که در روز سه‌شنبه و در ساعاتی که بازار به شدت ریزشی بود، حجم معاملات اختیار با رسیدن به ۱.۳ میلیارد دلار توانست رکورد چند ماه اخیر را بشکند.

حجم معاملات اختیار
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)
بعد از بازه زمانی کوتاهی که نرخ تامین بودجه به سبب فشار فروش در وضعیت منفی قرار داشت، شرایط کلی بازار با تمایل مجدد معامله‌گران و دید صعودی آنها در حال بازگشت به حالت قبل و از سرگیری روند مثبت خود است. با این حال توجه داشته باشید که میزان سرمایه در این دوره بسیار کمتر از مقدار آن در دوره قبل از سقوط قیمت است که این موضوع نشان‌دهنده ریسک‌پذیری کمتر معامله‌گران برای استفاده از اهرم‌های بالا است.

نرخ تامین بودجه معاملات آتی بدون سررسید
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)

سلطه کوین‌های با سن بالا

در ادامه، نحوه واکنش بازارهای معاملاتی آنی (Spot) و داده‌های درون‌زنجیره‌ای را نسبت به تحولات بازار در این هفته مرور می‌کنیم. با نگاهی به میانگین خواب کوین‌ها شروع می‌کنیم که سن کوین‌های خرج‌شده در آن روزِ به‌خصوص را به ازای هر واحد بیت کوین نشان می‌دهد. دو عامل اصلی در این حالت بررسی می‌شود.

  • در حالت اول، اگر میانگین خواب کوین‌ها در طول چرخه فروش افزایش نیافت، به این موضوع پی می‌بریم که میانگین سن کوین‌های خرج‌شده در آن زمان نسبتاً کم بوده و کوین‌های مسن‌تر هم فعالیتی نداشته‌اند.
  • افت سطح میانگین خواب کوین‌ها در این هفته همچنان ادامه دارد و به پایین‌ترین میزان در دوره پیش از روند صعودیِ سال ۲۰۲۰ باز می‌گردد. این مسأله نشان‌دهنده ترجیح سرمایه‌گذاران برای هولد بلندمدت است.
نمودار غلبه کوین‌ها
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)
«عرضه مجدد» معیاری است که میزان مشخصی از حجم کوین‌هایی را که بیشتر از یک سن خاص باشد، نشان می‌دهد. می‌توان از این ابزار برای ارزیابی مقدار کوین‌های مسن‌تر و همچنین اینکه چه حجمی از کوین‌های غیرفعال به چرخه بازار بازگشته‌اند یا اینکه چه تعداد از کوین‌های قدیمی کماکان در حالت خواب قرار دارند، استفاده کنیم. سطوح بالای معیار عرضه مجدد می تواند نشان‌دهنده تغییر در نگرش سرمایه‌گذاران و تمایل به فروش باشد، در حالی‌که مقادیر پایین نشان می‌دهد که اعتقاد به هولد کوین‌ها همچنان دست نخورده باقی مانده است.

در طول این هفته، عرضه مجدد کوین‌های با طول عمر یک سال به بالا به میزان قابل‌توجهی پایین آمده است، درست همانند دوره قبل از بازار گاوی که در سال ۲۰۲۰ مشاهده شد. بر اساس میانگین متحرک ۷ روزه، کمتر از ۲,۵۰۰ بیت کوین با سن بیشتر از یک سال در روز خرج می‌شود. این میزان ۹ برابر کمتر از کوین‌های قدیمی است که در مقایسه با اوج بازار صعودی در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) رخ داده بود. در آن زمان بیش از ۲۲,۵۰۰ بیت کوین در روز به فروش رفت. دلیل این امر هم رسیدن بیت کوین برای اولین بار به اوج قیمتی ۴۲ هزار دلار بود.

بازعرضه کوین‌هایی که در یک سال اخیر فعال نبوده‌اند
تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور)

 
آخرین ویرایش:
بالا