Cryptocurrency Prices by Coinlib

توقف فعالیت پلتفرم‌های مبادله‌ی ارز دیجیتال چه عواقبی خواهد داشت؟ (قسمت سوم)


IronX-Crypto-exchange-Blog.jpg

تحریم داخلی چه آسیب‌هایی دارد؟​

نظرات کارشناسی می‌گویند که رمز ارزها یکی از بهترین فرصت‌ها برای کشورهای در حال توسعه‌اند. چنین کشورهایی که در بیشتر جوامع بین‌المللی با فشار و تحریم روبه‌رو هستند، برای توسعه و پیشرفت باید چالش‌های زیادی از سر بگذرانند. ممنوعیت این ارزها چه تبعاتی دارد؟

1. دامن زدن به محدودیت‌های اقتصادی​

%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B0%DB%B0%DB%B2%DB%B2%DB%B1_%DB%B1%DB%B2%DB%B2%DB%B5%DB%B1%DB%B6.jpg


ارزهای دیجیتال بر شبکه‌ای کاملاً غیرمتمرکز بسط یافته‌اند که هیچ تحریمی نمی‌تواند راه دسترسی ملت‌ها را بر آن ببندد. چه فرصتی بهتر از این تا بتوان تحریم‌ها را دور زد و نیازهای مالی کشور را در حالی‌که تمام درها به‌روی ما بسته‌اند، برطرف کنیم. می‌توان با کمک این ارزها کالای مورد نیاز کشور را که پیش از این با هزاران دغدغه تهیه می‌شدند، خریداری کرد و بدون نیاز به حواله و سوئیفت هزینه آن را پرداخت.

ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال نوعی مقابله مستقیم برای دسترسی آسان به بازاری جهانی است که می‌تواند با خود برای ما رهایی از موانع را به‌همراه داشته باشد.

2. وابستگی به پلتفرم‌های خارجی​

اگر این خود تحریمی اتفاق بیفتد و صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی ممنوع‌الفعالیت شوند، جذابیت بازار ارز دیجیتال مردم را به‌سوی صرافی‌های آمریکایی و اروپایی می‌برد که بارها ثابت کرده‌اند برای سرمایه ما ایرانیان خطرناکند. نمونه‌های آن را به‌راحتی می‌توان جست‌وجو کرد؛ صرافی بیترکس و بایننس دو پلتفرم معروف برای خرید و فروش ارز دیجیتال هستند که هر دوی آن‌‌ها با قوانین تحریمی همگامند و به ایرانیان سرویس نمی‌دهند. چه بسا استفاده از این صرافی‌ها، سرمایه را از کشور خودمان خارج می‌کند و ممکن است به محض تشخیص IP ایرانی کاربران، حساب آن‌ها را بلوکه کند؛ به سادگی سرمایه‌ای که می‌تواند در صرافی امن ایرانی مبادله شود از دست می‌رود.

3. از بین رفتن مشاغل و مهاجرت نخبگان​

بسیاری از فعالان حوزه ارزهای رمزنگاری شده متخصصان تکنولوژی، بازاریابی، اقتصاد و دیگر دانش‌های مربوط به آن‌ها هستند. ممنوعیت فعالیت صرافی‌های خرید و فروش ارز دیجیتال به معنی از بین بردن مشاغل و نابودی درآمد گروه بزرگی از نیروهای فعال و تخصصی است. چنین اتفاقی می‌تواند احساس ناامیدی را میان سرمایه‌های انسانی بیشتر کند و آن‌ها برای مهاجرت مصمم شوند. آن هم در شرایطی که بسیاری از کشورهای همسایه نهایت استفاده را از رمز ارزها می‌برند و این تهدیدی جدی است که ما از قطار علم و ثروت جا بمانیم و نیروهای متخصص را نیز از دست دهیم.

همچنین این ممنوعیت‌ها ضربه‌ای بزرگ به فعالان این حوزه وارد می‌کند و تمام تلاش‌های آن‌ها را از بین می‌برد که این، نابودی سرمایه‌ای بزرگ است.

4. عدم بهبود شرایط برای صنایع مختلف​

light-bulb-block-infront-of-question-blocks-760.jpg


صنایع و کسب‌وکارهای مختلف که درآمد دلاری دارند یا برای خرید مواد اولیه نیازمند اتصال به بازارهای جهانی هستند، می‌توانند از طریق بلاک چین و ارزهای دیجیتال امور خود را به‌‌راحتی انجام دهند.

فریلنسرها، هتلداران، فعالان حوزه گردشگری سلامت و دیگر گروه‌ها همیشه برای وصول درآمد دلاری خود با دردسر مواجه هستند و باید با قوانین بین‌المللی دست‌وپنجه نرم کنند. چه بهتر که با قانون‌گذاری برای فعالیت صرافی‌ها و توقف ممنوعیت، به بهبود این شرایط و توسعه کسب‌وکارها کمک کرد.

اقتصاد و توسعه پایدار در گرو تکنولوژی​

ما سال‌هاست که با مشکلات خارجی روبه‌رو هستیم و تلاش کرده‌ایم در برابر آن‌ها مقاوم باشیم تا راهی برای برون رفت از شرایط پیدا کنیم. اکنون که دنیا به‌سوی تولید دانش می‌رود و تلاش آن‌ها بر محدود کردن ایران است، می‌توانیم با کمک مشاورین خبره و متخصصان این حوزه، مسیر پیشرفت را طی کنیم.

صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال با عملکرد حرفه‌ای خود، می‌توانند به محلی برای معامله‌گری و سرمایه‌گذاری تاجران غیر ایرانی نیز تبدیل شوند و این ورود سرمایه به کشور است.

امید داریم با در نظر گرفتن تمام موارد گفته شده و تلاش برای ایجاد فرصت‌های کاری و علمی بی‌نظیر، مسئولان مانع این محدودیت‌ها شوند و از این فرصت جهانی بهترین استفاده را داشته باشیم.

این روزها در فضای مجازی کشور چه می‌‎گذرد؟​

اگر نگاهی کوتاه به صحبت‌های اخیر کاربران در فضای مجازی یا سایت‌های مرتبط با رمز ارزها بیاندازیم، موجی از نارضایتی و ناامیدی را مشاهده می‌کنیم که مسبب آن، اخبار منفی روزهای اخیر در مورد رمز ارزها است:

  • برخی ترسیده‌اند.
  • برخی ناامید و ناراضی هستند.
  • برخی به رفتن از کشور و مهاجرت فکر می‌کنند.
  • برخی می‌گویند دولت‌ها نباید جلوی رمزارزها را بگیرند.
  • برخی نیز به دلیل نگرانی، دارایی خودشان را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند.
  • برخی هم معتقد هستند محدودیت داخلی، باعث عقب ماندگی و وابستگی کشور خواهد شد.
اکثر این افراد رمز ارزها را یک اتفاق جهانی می‌دانند و خواستار این هستند که قدرت انتخاب داشته باشند تا بتوانند از فرصت‌های بازار کریپتو استفاده کنند.

استقبال جهان از ارزهای دیجیتال​

unnamed-2.jpg


بلاک چین و کریپتوکارنسی در آموزش عالی و دانشگاه‌های برتر جهان راه پیدا کرده است. در این دانشگاه‌ها، نیروهای متخصص حوزه رمز ارزها تربیت می‌شوند تا در راستای توسعه کشور و استفاده از تکنولوژی‌های جدید فعالیت کنند.

در گزارشی که سال ۲۰۱۸ توسط coinbase منتشر شد، عنوان شده بود ۴۲ درصد از ۵۰ دانشگاه برتر دنیا، در حال حاضر حداقل یک واحد درسی خود را به آموزش رمز ارز و بلاک چین اختصاص داده‌اند.

کشورهای زیادی در حال حاضر تلاش می‌کنند که از فناوری بلاک چین استفاده کرده و از پتانسیل رمز ارزها برای رشد سرزمین‌شان استفاده کنند؛ مانند چین، ژاپن و سوئیس که سرمایه‌گذاری‌های کلانی را در این حوزه انجام داده‌اند.

بسیاری از منابع معتبر و افراد صاحب‌نظر، بیان کرده‌اند که تکنولوژی بلاک چین هیچ وقت از بین نخواهد رفت و نیاز است که برای استفاده از این فناوری آماده شویم.

بندیکت بونز، دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در رشته‌ی کریپتوکارنسی، می‌گوید:

امروزه اگر در زمینه رمزنگاری و کریپتوکارنسی متخصص و حرفه‌ای باشید، بیکار ماندن برای شما غیرممکن است.
در حال حاضر، ما گروهی از متخصصین حوزه رمز ارزها را در کشور داریم. در صورت محدودیت داخلی علیه این حوزه، سرانجام این افراد چه خواهد شد؟

آموزش به جای ممنوعیت و محدودیت​

برخی از مسئولین با بیان این‌که کلاهبرداری در بازار رمز ارزها در حال انجام است و مردم ضرر می‌کنند، خواستار ممنوعیت رمز ارزها در کشور شده‌اند. اما باید از مسئولین پرسید آیا در دیگر حوزه‌های مالی، کلاهبرداری اتفاق نمی‌افتد؟

با رشد روز افزون رمز ارزها و افزایش قیمت این دارایی‌ها، برخی از افراد سودجو نیز به این بازار چشم امید بسته‌اند و اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

در اینجا، این وظیفه دولت، نهاد مسئول و صرافی ارز دیجیتال است که با آموزش به افراد تازه‌وارد، دست کلاهبرداران را از این حوزه کوتاه کند؛ در مورد روش‌های جدید کلاهبرداری در حوزه رمز ارزها به کاربران آموزش دهیم و از نیروی متخصص ایرانی برای این آموزش‌ها استفاده کنیم.

در آخر تاکید می‌کنیم که بهبود کیفیت زندگی برای مردم در سطح جهانی، به سرمایه‌گذاری در بخش آموزش بستگی دارد. نیاز است آموزش در حوزه رمز ارزها را به عنوان یک پدیده نوظهور نیز مورد توجه قرار دهیم تا کاربران ایرانی به راحتی بتوانند در این حوزه فعالیت کنند و دست کلاهبرداران از این حوزه کوتاه شود.


منبع : والکس
 
بالا