Cryptocurrency Prices by Coinlib

سوالات رایج استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining)(قسمت 2)

Keon

Active member

11. چه تجهیزاتی برای استخراج بیت کوین نیاز دارم؟​

تعداد و نوع تجهیزات استخراج بیت کوین با توجه به سرمایه اولیه شما و بزرگی مزرعه استخراج تغییر می‌کند. به‌طور کلی، شما برای استخراج بیت کوین به تجهیزات زیر نیاز دارید:

  1. دستگاه ماینر یا همان ای‌سیک: برای شروع استخراج
  2. منبع برق پایدار و البته ارزان: برای تامین برق دستگاه‌های استخراج
  3. تجهیزات خنک کننده مثل فن‌ یا کولر: برای کاهش دمای ای‌سیک‌ها و تهویه هوای مکان استخراج
  4. اینترنت پایدار با سرعت معمولی: برای اتصال به بلاکچین بیت کوین
  5. یک کیف پول ارز دیجیتال سخت افزاری یا نرم‌افزاری: برای نگهداری بیت کوین‌های استخراج شده


اگر قصد داشته باشید که کار استخراج را با بیشتر از یک دستگاه استخراج دنبال کنید، باید مکان مناسبی هم برای راه‌اندازی مزرعه استخراج درنظر بگیرید. در مزرعه‌های استخراج با توجه به داشتن تعداد بیشتری ماینر، به تجهیزات دیگری مانند باکس‌های کاهش صدای دستگاه استخراج هم نیاز دارید.

12. دستگاه استخراج یا ماینر چیست؟​

دستگاه ماینر، یک مجموعه پردازنده قوی است که می‌تواند در ثانیه بین چند مگابایت تا چند ترا بایت داده را پردازش کند. ماینر به سخت‌افزارهایی گفته می‌شود که منحصراً برای استخراج رمزارزها، مثل بیت کوین، طراحی و تولید شده‌اند.

هر ماینر، از الگوریتم استخراج خاصی پیروی می‌کند که آن را برای استخراج یک یا چند نوع رمزارز مناسب می‌سازد (الگوریتم هش). برای مثال، الگوریتم استخراج بیت کوین، SHA-256 است. شما می‌توانید برای استخراج بیت کوین کش، زی کش و پِرکوین هم از این دستگاه‌ها استفاده کنید. این ویژگی برای دستگاه‌های مختلف و ارزهای مختلف صادق است.

13. سریع‌ترین دستگاه استخراج بیت کوین کدام است؟​

سریع‌ترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین در حال حاضر ای‌سیک‌ها هستند. دستگاه‌هایی که چندین تراشه پردازنده قوی دارند که می‌توانند در یک ثانیه، تا چند تراهش پردازش انجام دهند. برندهای Antminer، Inosilicon و Avalon از جمله شرکت‌های تولید‌کننده ای‌سیک هستند. مقاله راهنمای انتخاب بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین، برای انتخاب بهتر به شما کمک خواهد کرد.

14. آیا خرید دستگاه استخراج بیت کوین به‌صرفه است؟​

پاسخ به این سوال کاملاً بستگی به شرایط و سرمایه شما دارد. بهتر است بدانید که عمر مفید بهترین دستگاه‌های استخراج حدود 3 سال است. پس بهتر است دستگاهی بخرید که آن‌قدر توان پردازش داشته باشد که بتواند در کمتر از این مدت به سوددهی برسد. خرید دستگاه‌های قدیمی و کم قدرت، ممکن است وقت و سرمایه شما را هدر بدهد.

15. چطور بیت کوین های استخراج شده خود را بفروشیم؟​

برای فروش بیت کوین راه‌های مختلفی وجود دارد: از فروش مستقیم به یک خریدار گرفته تا مبادله آن در یک صرافی معتبر ارز دیجیتال. والکس، یک پلتفرم آنلاین خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که در آن می‌توانید بیت کوین استخراج شده خود را به قیمت روز و رقابتی به کاربران دیگر بفروشید. برای این کار لازم است که بیت کوین را به کیف پول خود در والکس انتقال داده و از صفحه معامله، اقدام به فروش بیت کوین فروش بیت کوین کنید.

16. چند بیت کوین در روز استخراج می‌شود؟​

به طور متوسط هر روز حدود 144 بلاک استخراج می‌شود. بعد از هاوینگ 2020، پاداش هر بلاک به 6.25 بیت کوین رسید. بنابراین طبق محاسبه زیر، 900 بیت کوین در روز استخراج می‌شود.

144*6.25=900 (بیت کوین استخراج شده در روز)

17. کجا می‌توانم بیت کوین رایگان استخراج کنم؟​

استخراج رایگان بیت کوین تقریباً شدنی نیست. در واقع هر کاری هزینه‌های خودش را دارد. امروزه سایت‌های مختلفی برای کسب درآمد رایگان از بیت کوین فعالیت می‌کنند که همۀ آن‌ها قابل اعتماد نیستند. برای این که بدون استخراج یا ترید، بیت کوین رایگان به‌دست بیاورید، چند راه مختلف وجود دارد:

  1. سایت‌های فاست: این سایت‌ها در ازای تبلیغات کلیکی به شما مقدار مشخص و کمی بیت کوین می‌دهند. این سایت‌ها در ازای کار (که همان کلیک روی تبلیغات است)، به شما تعداد مشخصی ساتوشی می‌دهند. البته پیدا کردن سایت فاست معتبر مثل پیدا کردن بازی معتبر برای استخراج با موبایل چندان آسان نیست.
  2. در برخی از پلتفرم‌های خرید و فروش ارز دیجیتال مثل بایننس، اگر کسی با کد دعوت شما عضو پلتفرم شود و خرید و فروش کند، بین 10 تا 50 درصد کارمزد معاملات او به حساب شما واریز خواهد شد. در والکس نیز اگر کسی با کد دعوت شما عضو شود، این پاداش به صورت ریالی به شما داده می‌شود و فرد دعوت شده می تواند 2 معامله رایگان انجام دهد. برای مثال، با ثبت نام در والکس از طریق لینک زیر، می توانید 2 معامله بدون کارمزد (رایگان) انجام دهید.

ثبت نام در والکس18. ماشین حساب استخراج بیت کوین چیست؟​

برای محاسبۀ سودآوری استخراج بیت کوین، باید عوامل مختلفی مانند قدرت دستگاه استخراج، قیمت برق و مدل دستگاه را در نظر بگیرید. برای مثال، دستگاه Bitmain Antminer S15 که 28 تراهش قدرت دارد، 1596 وات به ازای هر ساعت انرژی مصرف می‌کند. اگر برق مصرفی شما، با نرخ متوسط صادراتی محاسبه شود، یعنی باید به ازای هر کیلووات ساعت، 965 تومان بپردازید. برای پاسخ به یکی از سوالات رایج استخراج بیت کوین، یعنی به صرفه بودن یا نبودن استخراج، باید این محاسبه را انجام دهید:

برای محاسبه سود خالص ماهانه، ابتدا باید درآمد اصلی خود به بیت کوین را محاسبه کرده و سپس آن را به ریال تبدیل کنید. بعد نرخ برق مصرفی را حساب کنید و آن را از درآمد اصلی خود کم کنید.

این کار را باید تقریباً هر ماه انجام دهید تا بتوانید زود جلوی ضرر کردن را بگیرید. هرگاه سود خالص ماهانه شما منفی شد، یعنی کار استخراج دیگر به صرفه نیست و باید در روش خود تجدیدنظر کنید. برای این محاسبه یک ابزار مناسب وجود دارد که کار شما را بسیار آسان می‌کند. ماشین حساب استخراج بیت کوین با در نظر گرفتن همۀ این عوامل، سود خالص ماهانه شما را محاسبه می‌کند.19. استخر استخراج بیت کوین کجاست؟​

با افزایش اقبال عمومی به استخراج بیت کوین و بالا رفتن سختی استخراج، دیگر استخراج بیت کوین به‌ شکل فردی آسان و به‌صرفه نیست. به همین دلیل بسیاری از استخراج‌کننده‌ها تصمیم می‌گیرند که به استخرهای استخراج بپیوندند.

استخر استخراج (Mining Pool)، یک شبکه است که در آن ماینرهای مختلف قدرت هش دستگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. با این کار احتمال استخراج موفق یک بلاک از بلاکچین بیت کوین بیشتر می‌شود. وقتی یک بلاک استخراج شد، استخر درصدی از پاداش بلاک را به‌عنوان کارمزد استخر برمی‌دارد و بقیه پاداش را بین اعضا نسبت به قدرت هشی که در اختیار استخر گذاشته‌اند، تقسیم می‌کند.

استخرهای استخراج کمک می‌کنند که ماینرهای مختلف حاضر در شبکه استخراج، درآمد نسبتاً ثابت و پایداری داشته باشند. این کار در مجموع، استخراج بیت کوین را بیشتر از قبل به‌صرفه می‌کند.20. پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی می‌افتد؟​

پاداش بلاک، تنها پاداشی نیست که استخراج کننده‌ها دریافت می‌کنند. شبکه بیت کوین برای تایید تراکنش‌ها به ماینرها نیاز دارد. هر بار یک تراکنش انجام می‌شود، مبلغی از ارز انتقال داده شده به عنوان کارمزد شبکه کسر می‌شود. این کارمزد بین ماینرها به عنوان پاداش تایید تراکنش پرداخت می‌شود.

در سال 2140، زمانی که آخرین بیت کوین استخراج شد، شبکه بیت کوین از بین نمی‌رود. بلکه این پاداش تایید تراکنش‌ها است که ماینرها را تشویق می‌کند در شبکه بمانند. البته این پاداش در حال حاضر مبلغ قابل توجهی نیست، اما با بالا رفتن قیمت بیت کوین، انتظار می‌رود که همین مقدار کم، ارزش زیادی پیدا کند تا حضور ماینرها در شبکه به‌صرفه باشد.

21. آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟​

بله! استخراج بیت کوین و رمزارزهای دیگر در ایران قانونی است. البته برای راه‌اندازی یک مزرعه استخراج و استفاده از شبکه برق صادراتی لازم است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز قانونی دریافت کنید.

تعرفه برق برای مزارع استخراج مانند برق صادراتی و 965 تومان به ازای هر کیلووات ساعت محاسبه می‌شود. اگر شما بدون دریافت مجوز از برق خانگی یا صنعتی برای استخراج استفاده کنید و مراجع قانونی این قضیه را بفهمند، می‌توانند مزرعه استخراج شما را تعطیل و دستگاه‌ها را ضبط کنند.صحبت پایانی​

استخراج بیت کوین یکی از روش‌های محبوب کسب درآمد از بیت کوین است. روشی که سودآوری و هزینه‌های آن هر روز تغییر می‌کند. برای این که تصمیم بگیرید که بیت کوین استخراج کنید، باید همۀ شرایط موجود را بررسی کرده و سپس اقدام کنید.
 
آخرین ویرایش:
بالا