Cryptocurrency Prices by Coinlib

معرفی چند پروژه دیفای معتبر

DeFi.jpg

معرفی چند پروژه معروف دیفای​

پروژه‌های دیفای مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی هستند که امور مالی غیرمتمرکز شما را با استفاده از اتریوم (پلتفرمی آزاد برپایه بلاکچین) و قراردهای هوشمند (قراردهایی که پس از نوشته شدن در بلاکچین متوقف نمی‌شوند) انجام می‌دهند.

در ادامه چند پروژه‌ دیفای معروفی را معرفی می‌کنیم که توجه کاربران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. این پروژه‌ها براساس ارزش بازار آنها در سایت مارکت کپ اولویت‌بندی شده‌اند (منبع).

1. پروژه دیفای یونی سواپ (uniswap)​


پروژه دیفای یونی سواپ برای کاربرد آن در تسهیل معاملات خودکار دیفای بسیار معروف است. این پروژه در سال 2018 ایجاد شده ولی در سال 2020 بسیار محبوب واقع شده است.

یونی ساپ تمام مشکلات نقدینگی در معاملات را به‌طور خودکار حل می‌کند و قصد دارد که بهره‌وری این معاملات را بیشتر کند تا شیوه سنتی انجام معاملات کمرنگ شوند. در حال حاضر این پروژه دیفای اولین پروژه باارزش در بازار به‌حساب می‌آید.

2. پروژه دیفای چین لینک (chainlink)​


پروژه دیفای چین لینک در سال 2017 برای اولین بار توکن‌های خود را عرضه کرد که منجر به جمع‌آوری یک میلیارد توکن لینک شد. لینک توکن مخصوص این پروژه دیفای است که برای پرداخت اپراتورها استفاده می‌شود.

3. پروژه دیفای wrapped Bitcoin​


wrapped Bitcoin، یک نسخه توکن شده از بیت کوین است که در بلاکچین اتریوم کار می‌کند. این پروژه در سال 2019 به طور رسمی به وجود آمد و در چند ماه اخیر رشد چشمگیری پیدا کرده است به طوری که اکنون در جایگاه سوم پروژه‌های دیفای در سایت مارکت کپ قرار دارد.

4. پروژه دیفای آوه (Aave)​آوه یک پروتکل مالی غیرمتمرکز است که امکان قرض دادن یا قرض گرفتن رمزارز را برای کاربر فراهم می‌کند. کسانی که رمزارز قرض می‌دهند، سود خود را دریافت می‌کنند و کسانی که رمزارز قرض می‌گیرند، می‌توانند از آن به‌عنوان یک وثیقه برای گرفتن وام استفاده کنند.

این پروژه دیفای کار خود را با نام دیگری شروع کرده بود ولی در سال 2018 فعالیت خود را به عنوان آوه اعلام کرد. به همین دلیل است که توکن‌های این پروژه اسمی متفاوت با اسم خود پروژه دارند. این پروژه در تابستان سال 2020 یکی از باارزش‌ترین پروژه‌های دیفای شناخته شده است.

5. پروژه دیفای دای (Dai)​


دای یک استیبل کوین برپایه اتریوم است و توسط یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز به نام Market DAO مدیریت می‌شود. ارزش دای با دلار آمریکا رابطه مستقیم دارد و درحال حاضر دای یکی از باارزش‌ترین پروژه‌های دیفای به حساب می‌آید.

6. پروژه دیفای کامپوند (compound)​کامپوند یکی از اولین پروژه‌های دیفای است که روش جدیدی برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال ارائه داده و توجه کاربران را از بیت کوین به خود جلب کرده است.

نحوه عرضه و تقاضا در کامپوند به این صورت است که شما وثیقه‌ای در آن قرار می‌دهید و سود آن را دریافت می‌کنید یا در ازای آن وثیقه می‌توانید سرمایه باارزشی قرض بگیرید.

دارایی کامپوند در سال 2020 روند افزایشی پیدا کرد. به طوری که در عرض 6 ماه 700 میلیون دلار به دارایی آن اضافه شده است. این موضوع تاثیر زیادی در آینده سرمایه‌گذاران داشته و باعث شده که کاربران جدید با اعتماد بیشتری در این پروژه دیفای سرمایه‌گذاری کنند.

7. پروژه دیفای یرن فایننس (Yearn finance, YFI)​


ارزش توکن‌های پروژه دیفای یرن فایننس طی تقاضاهای زیاد در سال 2020،‌ از بیت کوین جلو زده و همچنان درحال افزایش است. این پروژه یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دیفای شناخته شده است که اصلی‌ترین علت موفقیت آن، توکن‌های مخصوص خود YFI هستند.

در واقع، این پروژه یک اکوسیستم غیرمتمرکز است که به کاربران خدمات وام ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاران می‌توانند از بین توکن‌های مختلف مانند DyDx، Aave، کامپوند یا فولکرام بهترین گزینه را انتخاب کنند تا بهترین نتیجه را دریافت کنند.

8. پروژه دیفای یام فایننس (Yam finance)​داستان موفقیت این پروژه دیفای بسیار جذاب است. در مرحله اول که این پروژه دیفای به‌وجود آمد، سازندگان آن از طراحی خود مطمئن نبودند و حتی به سرمایه‌گذاران هشدار دادند که این پروژه دیفای در حال رسیدگی است.

زمانی که این پروژه دیفای به شکست برخورد، مبلغ 477 میلیون دلار دارایی در آن وجود داشت. اما سازندگان آن ناامید نشده و از اشتباهات خود درس گرفتند. آنها مشکلات را بررسی کردند و با ارتقا پروژه دیفای قبلی، پروژه دیفای یام 2 را به‌وجود آوردند. در حال حاضر این پروژه دیفای یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین پروژه‌های دیفای به حساب می‌آید.

9. پروژه دیفای کرو فایننس (curve finance)​

پروژه دیفای کرو فایننس مانند پروژه دیفای کامپوند پیشرفت چشمگیری در نیمه دوم سال 2020 داشته و در حال حاضر مبلغی حدود یک میلیارد دلار در این پروژه دیفای سرمایه‌گذاری شده است.

این پروژه به کاربران خود امکان استفاده از استیبل کوین‌ها را می‌دهد که هزینه بسیار کمی دارند و خطای آنها بسیار کم است. کاربرانی هم که بیت کوین دارند، می‌توانند به‌راحتی از طریق این پروژه، دیفای آنها را به استیبل کوین تغییر داده و سرمایه‌گذاری کنند.

منبع : والکس

 
بالا