Cryptocurrency Prices by Coinlib

نحوه تشخیص کیف پول لجر اصلی از تقلبی!

maxuse

Member
image_2021-05-20_195826.jpg
همان‌طور که می‌دانید، برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال به یک کیف پول نیاز است. تا به امروز، کیف پول‌های مختلفی برای رمزارزها عرضه شده‌اند که با توجه به نوع آنها، مزایا و معایب مخصوص خود را دارند. یکی از ایمن‌ترین کیف پول‌ها برای دارایی‌های دیجیتال شما، کیف پول سخت افزاری است. در این میان، لجر (Ledger) یکی از شناخته‌شده‌‌ترین ارائه‌دهندگان کیف پول‌های سخت افزاری به شمار می‌رود.

کیف پول‌های لجر نانو ترکیبی از امنیت سخت افزاری و نرم‌ افزاری را برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال در برابر طیف گسترده‌ای از حملات احتمالی ارائه می‌دهند. اما از آنجایی که ایمنی ارزهای دیجیتال شما، به کیف پول انتخابی‌تان بستگی دارد، حتماً باید از اصل بودن این کیف پول‌ها اطمینان حاصل کنید.

نحوه تشخیص کیف پول لجر اصلی و تقلبی


شما می‌توانید با چند بررسی ساده، اصل بودن یا نبودن دستگاه لجر خریداری‌شده را تشخیص دهید:

  • خرید دستگاه لجر از یک فروشگاه معتبر
  • محتوای جعبه دستگاه لجر
  • وضعیت کارت بازیابی موجود در جعبه دستگاه لجر
  • وضعیت اولیه دستگاه لجر

دستگاه لجر را از فروشنده معتبر خریداری کنید!


در بررسی نحوه تشخیص کیف پول لجر اصلی و تقلبی، مهم‌ترین نکته این است که باید آن را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید. در صورتی که امکان خرید دستگاه لجر از خارج از کشور را دارید، وب‌سایت رسمی لجر و نمایندگی‌های اصلی این شرکت در کشورهای ایالات متحده، کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و ژاپن، مطمئن‌ترین مکان‌های پیشنهادی برای خرید کیف پول سخت افزاری لجر هستند.

اما اگر امکان خرید از این نمایندگی‌ها را ندارید، حتماً از معتبر بودن مراجع فروش کیف پول‌های لجر در ایران اطمینان حاصل کنید.

این را در نظر داشته باشید که خرید دستگاه‌های لجر از سایر فروشندگان، لزوماً به معنای تقلبی بودن آنها نیست.
البته برای اطمینان از اصل بودن دستگاه لجر خود، روش‌های دیگری نیز وجود دارد. ما در ادامه، نحوه تشخیص کیف پول لجر اصلی از کیف پول لجر تقلبی را بررسی می‌کنیم.

محتوای داخل جعبه دستگاه لجر را بررسی کنید!


در جعبه کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس، باید موارد زیر وجود داشته باشد:

  • خود دستگاه لجر؛ لجر نانو اس (Ledger Nano S)، لجر نانو بلو (Ledger Blue) و ..
  • سه کارت کاغذی، از جمله کارت Getting started، کارت Did you notice و بسته به تاریخ تولید دستگاه، یک یا چند کارت بازیابی خالی.
  • کابل اتصال.
  • لوازم جانبی دیگر، مانند بند و آویز.
  • بسته‌بندی اضافی، مانند مقوای کف و …، بدون مارک لجر.
توجه کنید که کارت‌های کاغذی و پاکت آنها لزوماً نشان لجر را ندارند.

genuine-ledger-nano-2.webp

کارت‌های بازیابی موجود در جعبه دستگاه لجر را بررسی کنید!


برای تشخیص کیف پول لجر اصلی و تقلبی، مطمئن شوید که کارت‌های بازیابی موجود در جعبه دستگاه لجر خریداری‌شده، حتماً خالی باشند. شرکت لجر هرگز شکل یا مثالی از عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای را ارائه نمی‌دهد. شما تنها باید یک عبارت بازیابی را که آن هم در زمان راه‌اندازی اولیه دستگاه، در صفحه نمایش آن نشان داده می‌شود، بپذیرید.

اگر روی کارت بازیابی دستگاه شما چیزی نوشته شده است، ممکن است دستگاه از قبل پیکربندی و استفاده شده باشد.
بنابراین، استفاده از این دستگاه برای شما ایمن نیست و توصیه نمی‌شود. در این حالت، برای دریافت راهنمایی با پشتیبانی لجر تماس بگیرید.

genuine-ledger-nano-3.webp


همان‌طور که گفته شد، پس از راه‎ اندازی اولیه کیف پول لجر یک عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد. این عبارت بازیابی را روی کارت مخصوص آن یادداشت و در یک محل ایمن نگهداری کنید. دقت داشته باشید که این عبارت بازیابی، کلید خصوصی ورود به کیف پول و دسترسی به دارایی‌های شما است. بنابراین، هرگز آن را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید و در حفظ امنیت آن بسیار دقت کنید.

بررسی کنید دستگاه از قبل پیکربندی نشده باشد!


مطمئن شوید که دستگاه لجر خریداری‌شده، قبل از شما توسط فرد دیگری پیکربندی نشده باشد. زمانی که دستگاه را برای اولین بار روشن می‌کنید، باید پیام «Welcome to Ledger Nano …» را مشاهده کنید.

شرکت لجر هرگز شکل و مثالی از کد پین را به مشتریان ارائه نمی‌دهد. شما حتماً باید خودتان کد پین دستگاه را انتخاب کنید.
بنابراین، اگر یک کد پین به شما داده شد یا دستگاه به یک کد پینی نیاز داشت که شما انتخاب نکرده‌اید، استفاده از این دستگاه برای شما ایمن نیست و توصیه نمی‌شود. در این حالت، برای دریافت راهنمایی با پشتیبانی لجر تماس بگیرید.

genuine-ledger-nano-5.webp

اصل بودن دستگاه را با برنامه‌های لجر بررسی کنید!

یک روش مطمئن دیگر برای بررسی اصل بودن دستگاه لجر خریداری‌شده، اتصال آن به نرم افزار لجر لایو (Ledger Live) است. دستگاه‌های لجر اصلی دارای یک کلید نرم افزاری مخفی هستند که در هنگام ساخت آنها، تنظیم می‌شود. بنابراین، تنها یک دستگاه لجر اصلی می‌تواند از این کلید برای اثبات خود و اتصال به سرور امن لجر استفاده کند.

توجه داشته باشید که نرم افزار لجر لایو را حتماً از سایت رسمی لجر دانلود و نصب کنید.

سخن پایانی​

در آخر، دقت داشته باشید که لجر به عمد بسته‌بندی دستگاه‌های خود را مهر و موم نمی‌کند. به گفته این شرکت، جعل این مهر و موم‌ها آسان است و بیشتر می‌تواند باعث گمراهی افراد شود. در عوض، دستگاه‌های اصلی لجر دارای یک تراشه ایمن هستند که از دستکاری فیزیکی آن جلوگیری می‌کند. این تراشه، امنیت بسیار بیشتری را در مقایسه با هر نوع مهر و موم دیگری ارائه می‌دهد.
 
بالا