Cryptocurrency Prices by Coinlib

نقد و بررسی صرافی OKEx برای کاربران ایرانی (قسمت 2)

Keon

Well-known member

امنیت صرافی OKEx​


وبسایت کوین گکو سرویس جدیدی ارائه می‌دهد که هنوز در فاز بتا قرار دارد و در آن، به صرافی‌های مختلف Trust Score یا نمره اعتماد می‌دهد. این امتیاز با بررسی مواردی مثل حجم معاملات روزانه، عمق اوردر بوک، امنیت سایبری، تیم صرافی، حوادثی که تا به حال برای صرافی رخ داده و نحوه مواجهه صرافی با آنها و… تعیین می‌شود.

نمره اعتماد صرافی اوکی اکس در این سرویس، نمره ۸ از ۱۰ است. برای مشاهده اطلاعات دقیق این بررسی، به این صفحه مراجعه کنید.

وبسایت کوین مارکت کپ نیز سیستمی برای امتیازدهی به صرافی‌های رمزارز دارد که با بررسی مواردی مثل فاکتور ترافیک وب، میانگین نقدینگی، حجم معاملات، معتبر بودن حجم معاملات اعلامی از سوی صرافی و… به صرافی امتیاز می‌دهد. در این رتبه‌بندی، صرافی اوکی اکس امتیاز ۶.۹ از ۱۰ را دریافت کرده است.

امتیاز اوکی اکس در کوین مارکت کپ


قوانین صرافی OKEx​


صرافی اوکی اکس در صفحه Terms of Service خود به طور واضح اشاره کرده که به کاربران ایرانی و کاربران یک سری کشور دیگر سرویسی ارائه نمی‌دهد. این کشورها در لیست «مناطق ممنوعه» اوکی اکس قرار دارند و این صرافی از ارائه خدمات به کاربران این کشور خودداری می‌کند. در ادامه گفته شده که اگر قوانین کشوری به شهروندان اجازه استفاده از سرویس‌هایی مشابه اوکی اکس را نمی‌دهد، کاربران نباید از سرویس‌های این صرافی استفاده کنند.

قوانین صرافی اوکی اکس


در ادامه قوانین صرافی اوکی اکس آمده است که کاربر می‌پذیرد اگر اوکی اکس بنا به دلایل مختلف به حساب کاربر مشکوک شود، حق دارد در هر لحظه اکانت کاربران را به حالت تعلیق دربیاورد و تا زمانی که در حال تحقیق و بررسی درباره اکانت کاربران است، می‌تواند دارایی آنها را فریز کند. مشکوک شدن اوکی اکس به حساب کاربران می‌تواند به دلایلی مانند نقض قوانین اوکی اکس، نقض قوانین کشورها، نقض قوانین ضدپولشویی اوکی اکس و… باشد.

کاربر موافقت می‌کند که اوکی اکس حق دارد در صورت مشکوک شدن، بلافاصله حساب او را ببندد و شروع به تحقیق و بررسی درباره اکانت او کند.

قوانین صرافی اوکی اکس


احراز هویت صرافی اوکی اکس به چه صورت است؟​


بر اساس اسناد موجود در سایت صرافی اوکی اکس، واریز کریپتو و ترید در این صرافی نیازی به احراز هویت ندارد. همچنین، کاربران احراز هویت نشده میتوانند روزانه تا سقف ۱۰ بیت کوین برداشت داشته باشند.

به طور کلی، احراز هویت کاربران معمولی و حقیقی در صرافی اوکی اکس در سه سطح انجام می‌شود:

  • سطح یک / Basic ID

برای احراز هویت در این سطح، کاربران باید ملیت، نام و شماره‌ای برای احراز هویت ارائه دهند.

  • سطح دو / Photo ID

برای احراز هویت در سطح دو، اوکی اکس هویت کاربران را به صورت تصویری و با عکس آنها شناسایی می‌کند. همچنین کاربران باید از طریق ابزاری به نام Netverify احراز هویت چهره‌ای انجام دهند.

  • سطح سه / Disclaimer

بعد از احراز هویت در دو سطح اولیه، کاربران می‌توانند با مطالعه بخش Disclaimer در اپلیکیشن یا سایت اوکی اکس، اقدام به احراز هویت در سطح سه کنند.

میزان برداشت برای هر کدام از سطح‌ها، به این صورت است:

سقف برداشت روزانه در صرافی اوکی اکس


آیا اوکی اکس به کاربرانی که حساب آنها فریز شده اجازه برداشت می‌دهد؟​


در اسناد موجود در صرافی اوکی اکس، پاسخی برای این سوال پیدا نکردیم؛ به همین خاطر با پشتیبانی این صرافی ارتباط گرفتیم و این سوال را مطرح کردیم. بر اساس پاسخ پشتیبانی صرافی اوکی اکس، این صرافی در صورت بسته شدن اکانت کاربران به دلیل فعالیت از مناطق ممنوعه، به آنها اجازه برداشت دارایی را می‌دهد:

اجازه برداشت اوکی اکس به کاربرانی که حساب آنها فریز شده


آیا فعالیت کاربران ایرانی در صرافی OKEx توصیه می‌شود؟​


همانطور که مشاهده کردید، اوکی اکس ایران را در لیست کشورهای ممنوعه قرار داده و به کاربران ایرانی سرویسی ارائه نمی‌دهد. وجود ایران در لیست کشورهای ممنوعه این صرافی به این معنی است که اگر این صرافی متوجه شود شما ایرانی هستید، کاملا این حق را دارد که اکانت شما را بلوکه کند. چرا که در قوانین خود با صراحت گفته که به کاربران ایرانی خدمات نمی‌دهد. با این وجود، این روزها شاهد هستیم کاربران متعددی در حال استفاده از این صرافی هستند و بسیاری از آنها نیز با مشکل بسته شدن اکانت و فریز شدن دارایی مواجه می‌شوند.

از آنجایی که اوکی اکس بخشی از خدمات خود را، هرچند با محدودیت، به کاربرانی که احراز هویت نکرده‌اند ارائه می‌دهد، می‌توان با رعایت یک سری نکات امنیتی از این ویژگی استفاده کرد. منظور از نکات امنیتی، فعالیت با آی‌پی ثابت کشوری است که در لیست تحریم‌های اوکی اکس قرار ندارد. البته بد نیست یادآوری کنیم همین چند ماه پیش، صرافی بایننس با همکاری شرکت امنیت سایبری سایفرتریس، موفق به ردیابی کاربران ایرانی شد که هنگام اتصال به بایننس از VPS استفاده می‌کردند. البته صرافی بایننس با تعیین کردن بازه‌ای مشخص، به کاربران ایرانی اجازه برداشت دارایی‌ها را می‌داد.

با در نظر گرفتن تمام این نکات، به این نتیجه می‌رسیم که فعالیت کاربران ایرانی در صرافی OKEx با ریسک بالایی همراه است و می‌تواند مشکلات فراوانی برای آنها در پی داشته باشد. البته تا زمانی که اوکی اکس مانند بایننس، احراز هویت را برای تمام کاربران اجباری نکرده، می‌توان با پذیرش این ریسک که ممکن است اکانت را بلوکه کند، با آی‌پی ثابت در آن فعالیت کرد.

جایگزین‌های صرافی اوکی اکس​


اگر در بازار رمزارزها فعال باشید و در جریان نوآوری‌های این حوزه باشید، حتما می‌دانید که این روزها صرافی‌های غیرمتمرکز پیشرفت چشمگیری دارند و خدمات قابل قبولی به کاربران خود ارائه می‌دهند. از آنجایی که فعالیت در دکس‌ها دغدغه‌هایی مانند احراز هویت برای کاربران ایجاد نمی‌کند، می‌توان به بعضی از آنها به عنوان جایگزینی نسبتا مناسب برای صرافی‌های متمرکز نگاه کرد.

همانطور که می‌دانید، در حال حاضر هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، به طور قانونی به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهند و ایرانیان فعال در این صرافی‌ها، مدام باید درگیر مسائلی مانند فعالیت با آی‌پی ثابت و ترس از بلوکه شدن دارایی‌های خود باشند. در چنین شرایطی، کاربران دو گزینه پیش روی خود دارند: استفاده از صرافی‌های متمرکز داخلی و استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز. استفاده از صرافی‌های متمرکز داخلی مشکلات و چالش‌های خاص خود را دارد که ما در مقاله‌ای جداگانه، با جزئیات کامل به آنها پرداخته‌ایم و امیدواریم صرافی‌های داخلی بتوانند سریع‌تر سرویس‌های خود را مطابق با نیاز کاربران کشورمان بهینه کنند. مقاله مربوط به دغدغه‌های صرافی‌های ایرانی را می‌توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

بررسی مشکلات صرافی‌های ایرانی رمزارز؛ کاربران و صرافی‌ها چه دغدغه‌هایی دارند؟

می‌رسیم به راهکار دوم یعنی استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز. همانطور که می‌دانید، کار با صرافی غیرمتمرکز، برای کاربران مبتدی دشوار است و این کاربران هنگام کار با این صرافی‌ها با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند. متفاوت بودن سیستم فعالیت این صرافی‌ها، باعث شده تا کار با آنها نیاز به حد قابل قبولی از دانش فنی حوزه داشته باشد. البته که ما همیشه به کاربران توصیه می‌کنیم تا زمانی که دانش کافی برای فعالیت در این حوزه را به دست نیاورده‌اند، وارد بازار نشوند. با در نظر گرفتن این مسائل، شاید استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز اولین گزینه بسیاری از کاربران مبتدی نباشد؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که زمان گذاشتن برای کسب دانش کافی جهت استفاده از دکس‌ها، کار بسیار عاقلانه‌تری است تا فعالیت در صرافی‌های متمرکزی که هر لحظه ممکن است دارایی شما را بلوکه کنند.

درنهایت، انتخاب شما هر گزینه‌ای که باشد، باید به خاطر داشته باشید که نباید به هیچ عنوان از صرافی‌های متمرکز به عنوان کیف پول استفاده کنید و باید همیشه دارایی‌های خود را در کیف پول شخصی خود نگهداری کنید. ما در مقاله‌ای جداگانه به طور مفصل به این مسئله پرداخته‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید:
 
بالا