Cryptocurrency Prices by Coinlib

چطور از بازی‌های کریپتویی کسب درآمد کنیم؟ با GameFi‌ یا Play to Earn آشنا شوید! (قسمت 2)

Keon

Well-known member

Axie Infinity​


اکسی اینفینیتی مدلی شبیه به بازی پوکمون (Pokemon) با موجودات قابل جمع‌آوری و مبارزات استفاده می‌کند. اکسی اینفینیتی بر روی شبکه اتریوم قرار دارد و گیمرها با به دست آوردن توکن‌های Smooth Love Potion یا به اختصار SLP و توکن AXS و فروش آنها به کسب درآمد می‌پردازند. هر دوی این توکن‌ها در صرافی‌هایی مانند بایننس قابل خرید و فروش هستند.

Axie Infinity یکی از محبوب‌ترین بازی‌های Play to Earn است. البته این بازی برای شروع، نیازمند سرمایه گذاری اولیه است؛ شما باید ۳ اکسی (Axie) یا هیولا بخرید و یا از یک بازیکن دیگر، “بورسیه” دریافت کنید.

زمانی که شما تیم اولیه خود را خریداری کردید و شروع به تکمیل وظایف و چلنج‌ها کردید، توکن SLP دریافت می‌کنید، که یا می‌توانید آنها را بفروشید و یا از آنها برای خرید اکسی‌های جدید استفاده کنید.

این بازی در فیلیپین بسیار محبوب است و گیمرهای زیادی از این کشور این بازی را انجام می‌دهند و در ماه، بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار و برخی نیز حتی بیشتر کسب درآمد می‌کنند! البته بخشی از این افزایش درآمد، به قیمت SLP نیز بستگی دارد.

خرید ۳ اکسی برای شروع این بازی، هزینه نسبتا زیادی می‌طلبد؛ اکسی‌ها بین ۱۵۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار قیمت دارند. برای دیدن قیمت‌های این هیولاها، اینجا کلیک کنید.

Sorare​


Sorare یک بازی فوتبال فانتزی است که بازیکنان دنیای واقعی فوتبال را به صورت کارت‌های قابل جمع‌آوری و قابل مبادله ایجاد کرده است.

شما در این بازی، باید یک تیم ۵ نفره با استفاده از کارت‌های مجانی یا خریداری شده بسازید و امتیاز خود را با پیروزی در هر بازی و یا رویدادهایی که تکمیل می‌کنید، افزایش دهید.

شروع این بازی رایگان است؛ اما بازیکنانی که به شما تعلق می‌گیرد عموما ناشناخته هستند و ارزش چندانی ندارند. می‌توانید با خرید بازیکن، دروازه‌بان و مربی، عملکرد تیم خود را بهبود ببخشید. قیمت بازیکنان نیز متنوع است.

Gods Unchained​

Gods Unchained یک بازی کارتی بر روی شبکه اتریوم است. گیمرها باید با قدرت‌ها و امکاناتی که در اختیار دارند، دیگر بازیکنان را شکست دهند.

زمانی که شما برنده شدید، آیتم‌های داخل بازی را به دست می‌آورید که می‌توانید آنها را بفروشید و یا در بازی استفاده کنید. اگر در بازی‌های رتبه‌بندی شده پیروز شوید، Flux به دست می‌آورید که می‌توانید با آن کارت‌های NFT قدرتمندی بسازید. این بازی شبیه به بازی‌های محبوب Magic: The Gathering یا Heartstone است.

در شروع بازی، به شما ۷۰ کارت به عنوان خوش‌آمد‌گویی داده می‌شود که شامل کارت‌های هر ۶ خدای این بازی می‌شود. می‌توانید این کارت‌ها را با دیگر بازیکنان مبادله کنید. برای به دست آوردن کارت‌های بیشتر (حداکثر ۱۴۰ کارت) می‌توانید با پیروزی در بازی، پک‌های کارت‌ها را باز کنید و یا آنها را خریداری کنید که قیمت‌های آنها متفاوت است و هر از گاهی به فروش می‌رسند.

Alien Worlds​

Alien Worlds

گیمرها در بازی Alien Worlds به جهان بیگانگان سیارات مختلف وارد می‌شوند؛ جایی که باید برای به دست آوردن منابع کمیاب و استخراج رمز ارز بومی این بازی یعنی تریلیوم (TLM)، بجنگند. پلیرها با یکدیگر نیز می‌جنگند، به ماموریت‌های مختلف می‌روند و با اجاره دادن زمین‌های خود به دیگران، درآمد اضافی به دست می‌آورند.

این اولین بازی‌ای است که بیش از ۲.۵ میلیون بازیکن دارد و دلیل آن هم این است که این یک بازی Free to Play است؛ یعنی شما آزادانه در دنیای متاورس آن حرکت می‌کنید و هر طور که می‌خواهید بازی را به سرانجام می‌رسانید. همچنین این بازی بر روی بلاک‌چین‌های مختلف از جمله WAX، اتریوم و بایننس اسمارت چین قرار دارد.

برای انجام این بازی، شما باید Land خریداری کنید. Landها توکن‌های NFT هستند که نماینده زمین‌های شما در بازی هستند. این توکن‌ها به صورت پک‌های متنوع به فروش می‌رسند و البته نحوه فروش آنها هم به صورت مزایده‌ای است و به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش می‌رسند. همچنین هر چند وقت یک بار این Landها به مزایده گذاشته می‌شوند.

CryptoBlades​

CryptoBlades

CryptoBlades یک بازی Roll-Play آنلاین است که شبیه به بازی‌های Skyrim و Dark Souls است. بازیکنان می‌توانند با هیولاها مبارزه کنند و یا ماموریت‌های درون بازی را تکمیل کنند تا توکن‌های SKILL را به دست بیاورند. برای افزایش شانس پیروزی، گیمرها باید سلاح‌های خود را آپگرید کنند. این آیتم‌ها در بازارهای NFT قابل فروش و معامله هستند.

این بازی دارای ۴ مولفه است؛ آتش (Fire)، زمین (Earth)، آذرخش (Lightning) و آب (Water). این مولفه‌ها مربوط به کاراکترها، سلاح‌ها، دشمنان و ویژگی‌هاست. هر مولفه قدرت‌ها و ضعف‌های خود را دارد؛ بنابراین بازیکنان باید با استفاده از استراتژی‌های مختلف، رقیبان خود را شکست دهند.

این بازی مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین است و ماهیانه حدود ۵۰۰ هزار نفر آن را بازی می‌کنند. برای شروع بازی نیز باید مقداری سرمایه برای خرید SKILL داشته باشید. این مقدار حدود ۰.۲ BNB است.

Splinterlands​

Splinterlands

Splinterlands یک بازی کارتی است که بازیکنان باید کلکسیونی از توانایی‌ها (Abilities) و Stats جمع‌آوری کنند و از آنها برای مبارزه با دیگر پلیرها استفاده کنند. هر کارت نماینده یک NFT است و قابل مبادله یا فروش در بازار است. این یک بازی مبارزه تن به تن است، که شرایط هر مبارزه، به صورت تصادفی انتخاب می‌شود.

هر دو بازیکن زمان محدودی برای ساخت کالکشن کارت‌های خود دارند و با استفاده از آنها با هم می‌جنگند.

این بازی دو توکن بومی به نام‌های DEC (توکنی که داخل بازی به کار می‌رود) و SPS (توکن حاکمیتی این بازی) دارد که بر روی بلاکچین HIVE قرار دارند. ماهیانه حدود ۱۲۰۰۰۰ نفر این بازی را انجام می‌دهند و برای شروع بازی، باید ۱۰ دلار برای خرید Summonner’s Spellbook هزینه کنید، تا سیستم Play to Earn این بازی را فعال کنید و شروع به دریافت توکن‌های DEC کنید.


Farmers World​

Farmers World

Farmers World یک بازی Play to Earn است و نسخه بلاکچینی گیم‌های کشاورزی و کشت و زرع است که در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. پلیرها می‌توانند ابزارهای مختلف را انتخاب کنند و محصولات زراعی مختلف را بکارند و برداشت کنند.

به علاوه، بازیکنان می‌توانند در مدتی که منتظر رشد محصولات خود هستند، به دیگر مزرعه‌داران حمله کنند و دارایی‌هایشان را سرقت کنند. این بازی دارای بخشی به نام Membership است که می‌توانید با خرید کارت‌های آن، ابزارهای مختلف استفاده کنید.قیمت این کارت‌ها از حدود ۳۰۰ دلار شروع می‌شود (خرید کارت‌ها اجباری نیست).

اما برای شروع بازی، شما نیاز به یک ابزار دارید که باید آن را بخرید. بازی پیشنهاد می‌دهد که یک تبر و چوب ماهیگیری برای شروع مناسب است؛ برای خرید این دو آیتم، تقریبا ۱۰۰۰ دلار سرمایه نیاز دارید؛ اما می‌توانید با یک تبر معمولی هم بازی را شروع کنید، که قیمت تبرها تقریبا از ۲۵۰ دلار شروع می‌شود.

پرسش و پاسخ (FAQ)​

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • بازی Play to Earn چیست؟
بر خلاف بازی‌های آنلاین سنتی که شما برای برنده شدن باید پول پرداخت کنید، سیستم‌های Play to Earn مدل “بازی کنید تا به دست بیاورید” را معرفی می‌کند. برای شروع اکثر این بازی‌ها، شما نیاز به سرمایه اولیه دارید؛ اما با بازی کردن و انجام ماموریت‌های مربوط به بازی، می‌توانید کسب درآمد کنید.

  • آیا برای بازی‌های Gamefi نیاز به سرمایه اولیه داریم؟
معمولا بله. اما بازی‌هایی نیز وجود دارند که رایگان هستند؛ اما به سختی و در طولانی‌مدت درآمدزایی دارند و معمولا درآمد آنها بسیار ناچیز است.

  • با این بازی‌ها چقدر می‌توانیم درآمد کسب کنیم؟
میزان درآمد شما بستگی به نوع بازی دارد؛ در برخی بازی‌ها، با خرید آیتم‌ها و آپگرید کردن کاراکترها می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید، در برخی دیگر با جمع‌آوری آیتم‌ها و فروش آنها کسب درآمد می‌کنید، در برخی بازی‌ها باید بجنگید تا درآمد خود را افزایش دهید و غیره.

جمع‌بندی​

بازی‌های Play to Earn در یک سال اخیر توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند و ارزش بازار این بازی‌ها حدود ۱۴ میلیارد دلار است. توکن‌های NFT و کاربردهای بی‌نظیرشان می‌توانند آینده صنعت دیفای باشند و پذیرش عمومی صنعت ارزهای دیجیتال را تسریع ببخشند. شرکت‌های استارتاپ کریپتویی و کمپانی‌های بازی‌سازی، اکنون در حوزه بازی‌های Gamefi با یکدیگر رقابت می‌کنند و ما هر روز شاهد معرفی بازی‌های بلاک چینی جدید هستیم. در این مقاله به پاسخ سوال Play to Earn چیست پرداختیم و سپس به تاریخچه این بازی‌ها، نحوه کارکرد، موارد مورد نیاز برای شروع این بازی‌ها، نحوه درآمدزایی و معرفی چند بازی محبوب پرداختیم.

شما کدام یک از این بازی‌ها را انجام داده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.
 
بالا